13. 12. 2018 | Jaromír Orel

Vtipná i gurmánská Rossiniho Italka v Alžíru živě z Barcelony

Tiskové zprávy
Městská kina
Kulturní Delikatesy

Kino Hvězda Uherské Hradiště zprostředkuje v úterý 18. 12. od 20 hodin spolu s dalšími 125 kiny po celé Evropě přímý satelitní přenos zábavné opery Italka v Alžíru Gioacchina Rossiniho z barcelonské Gran Teatre del Liceu. Ta zde bude uvedena k 150. výročí autorova úmrtí.

Úžasné árie a úchvatné sborové písně jsou jen některé z gurmánských pokrmů, jež budou divákům kina servírovány na tomto veselém Rossiniho menu. Do konce roku Městská kina nabídnou v rámci svých Kulturních delikates ještě Louskáčka s živým bonusovým vystoupením mladých baletek ze ZUŠ (23. 12.) a Novoroční koncert Berlínské filharmonie s Danielem Barenboimem (31. 12.).

Od posledního uvedení Italky v Alžíru v Liceu uběhlo již 36 let. Riccardo Frizza se nyní vrací do orchestřiště a s ním se na jevišti Gran Teatre del Liceu objeví i celé obsazení umělců pro tento styl opery nejpovolanějších. V hlavních rolích vystoupí Varduhi Abrahamyan a Luca Pisaroni. Jasné barvy, kterými režisér Vittorio Borrelli zahrnuje scénu, dokonale souzní s nápaditým duchem Rossiniho jiskřivé hudby.

Příběh opery pobaví důvtipem, jakým se hlavní protagonistka Isabella vypořádává s hrubiánským Mustafou a zároveň poukazuje na otázku práv žen. Rossinimu bylo pouhých 21 let, když triumfoval s touto fraškou o dvou dějstvích, která sjednotila jeho osobitý styl a upevnila postavení Rossiniho coby právoplatného dědice opery buffa 18. století.

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.